Breaking News
Home / Dekorasyon / Küçük oturma Odasını büyük göstermenin yolları nelerdir öğrenin

Küçük oturma Odasını büyük göstermenin yolları nelerdir öğrenin

Küçük oturma Odasını büyük göstermenin yolları nelerdir öğrenin

Oturma odası evlerde genellikle büyük değildir. Ancak oturma odasını daha geniş bir şekilde göstermek için duvarlarınızı yıkmak ya da yenilemek zorunda değilsiniz. Oturduğunuz odanızı daha geniş göstermek için akıllı bir şekilde tasarlanmış yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Örneğin, oturma odanıza ayna takmak doğru bir tavan boyası rengini seçmek gibi basit ipuçları ile oturma odanız çok daha büyük gözükecektir. Özellikle şunu da unutmayınız oturma odanızda bulunan mobilyalar, biblolar varsa odanızı daha sıkışık ve küçük gösterecektir. Oturma odanızı daha da geniş göstermek için sizlere fikirler sunduk. Keyifli okumalar dileriz.

 1. Perde renkleriniz ile duvar renk tonlarını aynı seçin
  Oturma odanızın büyük gözükmesini istiyorsanız duvarınızdaki boya ile perdenizin rengi de aynı olması gerekiyor. Odanızda ki renk aynı olursa oturduğunuz oda da o kadar büyük gözükecektir.
 1. Oturma Odanızdaki Mobilyalar
  Küçük bir oturma odanız olduğunu varsayalım. Bu oda içerisinde ki mobilyalar düzgün bir şekilde yerleştirilmezse eğer, odanız sıkışık bir görünüm haline gelecektir. Mobilyanızda ahşap tonlarını seçmenizi öneririm. Yine mobilyanızı seçerken altı kapalı yere oturan parça yerine altı açık ve ayaklı parçalar tercih edin. Mobilyalarınızın altındaki açıklık ayaklar odanıza ferahlık algısı katmaktadır. Göz açısını genişletmek ve odanızın hatlarını görsel olarak bulanık hale gelmesine kadar sınırsız ipuçları vardır. Bu ipuçlarının hepsini burada yazamayacağız ancak bunlardan birisi de mobilya düzenine dikkat etmemiz gerekmektedir. Odanızda ki köşelere dikkat edin ve buraları kullanmaya özen gösterin.
 2. Asılabilen dekor ürünlerini kullanın.
  Duvarda veya tavanınızda dekoratif ürünler kullanmanız gözlerin tavana bakmanıza yardımcı olacak, bu vesileyle odanızın daha geniş ve yüksek görünmesini sağlayacaktır. Odanızda asılı bir bitki yada bir avize gözünüze hoş gözükecektir. Yüksek tavan kullananlar için ideal bir fikirdir.
 1. Küçük oturma odasını geniş gösteren duvar boyası
  Her daim istediğimiz metre karede evlere sahip olamayabiliyoruz. Dar odayı geniş göstermek için bazı hilelerden birisi de odanın duvar boyasıdır. Duvar boyası renginde doğru bir tercih yaparsanız örneğin, fil dişi, pudra pembesi, açık mavi, gri, bej, beyaz gibi renkleri kullanırsanız oturma odanız olduğundan daha da geniş gözükecektir. Duvarınıza uygulayacağınız pudra pembesi boyası evinize genişlik ve ferahlık katacaktır. Gri duvar renkleriyle beyaz mobilyanız odanızı daha geniş gözükmesini sağlayacaktır.
 1. Odanızı geniş göstermeniz için 3 boyutlu tavanlar kullanın
  Ev dekorasyonunda oturma odanızı daha geniş göstermek için son zamanlarda yaygın bir şekilde gelişen 3D yani üç boyutlu gergi tavanlar evimize genişlik hissi veriyor. Önerdiğimiz modeller arasında gökyüzü ve bulut tavan modeli il sırada yer alırken okyanus ve balık tasarımı ise ikinci sırada yer almaktadır. Odanızı daha geniş göstermek için 3D üç boyutlu gergi tavan kullanabilirsiniz.
 1. Halı seçimine dikkat edin.
  Oturma odanızda halı seçimi yaparken doğal renklerden yana kullanın. Büyük ve karışık desenler odanızı daha küçük gösterecektir. Çizgili halılar odanızı büyük gösterecektir.
 1. Orta Sehpalar
  Küçük mekanlarda kullanmış olduğunuz puf, orta sehpası gibi aksesuarların daha fonksiyonlu olmasına dikkat edin. Çekmeceli, bölmeli, sandıklı içine bir şey koyabileceğiniz parçalar ile dağınık olmayı ortadan kaldırabilirsiniz.
 1. Dekoratif Objeler
  Oturma odanızın boyutu küçükse ev hanımları genellikle gördüğü süs eşyalarını odasında kullanmak ister. Belirli büyüklükteki objeler evinize kalabalık hissi verecektir.
 2. Televizyonu duvara monte edebilirsiniz.
  Odanız gerçekten küçükse eğer, oturduğunuz odanızı geniş tutmak için televizyon sehpası yada ünitesi kullanmak yerine duvara monte etmeniz küçük metrekareli oturma odanızda size daha çok yer açacaktır. Ancak bunu yaparken televizyon kablolarını da saklamanız gerekecektir.
 3. Ayna kullanın
  İç mimarlar genellikle oturma odalarının daha geniş gözükmesi için aynaların kullanılmasını önerirler. Işığı yansıtarak hoş bir ambiyans katmanız odanıza güzellikler katacaktır. Ayna yerleşiminde pencerenizin duvarına paralel bir şekilde yerleştirin böylelikle görünümü yansıtarak odanıza şık bir görünüm sunacaktır.

 

About admin

Check Also

Avize Modelleri 2019

Avize evimizin en önemli dekorlarından birisidir. Evinizi daha çekici hale getirmek mi istiyorsunuz? Sizler için 25 adet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir