Soda Şişesinden Dekoratif Vazo Nasıl Yapılır

Maden suyu yada soda tüketmeyi seven bir halk olarak gün içerisinde bir kaç şişe içiyoruz. İçtiğimiz bu şişeleri ise çöpe atıyoruz. Halbuki geri dönüşüm yapıp bu cam şişeleri tekrar kazanmamız mümkün. Bununla birlikte evimizin dekorunda kullanmak üzere dekoratif cam vazolarımız olur. Şişe boyama tekniği geri dönüşümü kazanmak açısından kullanılan bir işlemdir. Biz sizlere şişe süsleme fikrinini verip atık olarak gördüğünüz boş şişeleri nasıl değerlendireceğiniz hakkında fikir vereceğiz. Şişeleri süslerken bir çok yöntem vardır. Uygun bir vaktiniz varsa güzel şeyler üretmeyi seviyorsanız evinizde bulunan soda şişelerinden çok daha estetik vazolar yapabilirsiniz.

Soda şişesi nasıl boyanır, Malzemeler Nelerdir ?

Boyama işlemine başlamadan önce gerekli malzemeleri hazırlayacağız. Soda şişesi boyama için aşağıda verdiğimiz malzemeleri kullanabilirsiniz.
1. Herhangi bir soda şişesi
2. Su bazlı vernik
3. Sünger Parçası
4. Toplu İğne
5. Dekupaj Kağıdı
6. Tutkal

Önemli Bilgi: Şişenizin ilk katına beyaz renk uygulanacak, üst katmanlarına istediğiniz renkte boya kullanabilirsiniz.

Soda Şişesi Boyama Hazırlıkları

Gerekli malzemeleri temin ettikten sonra şişenizi boyama ve süsleme kısmına gelebilirsiniz. Aşağıda adım adım neler yapacağımızı anlattım. Şimdi sırası ile bunları sizde uygulayabilirsiniz.

* Seçmiş olduğunuz soda şişesini alıp üzerinde bulunan etiket ve kağıtları güzelce temizleyin.
* Astar boyası uygulamak için beyaz boyaya süngeri batırıp şişenizin dış yüzeyi tamamen kapanana dek boyayın. Boyama yapacağımız renklerin güzel bir şekilde çıkması için beyaz astar yapacağız ve bu şekilde süsleme kulandığımız renkler daha güzel ve net çıkacaktır.
* Şimdi şişenizi bir kenara bırakıp kurumasını bekleyin.
* Kuruma işlemi bittikten şimdi istediğiniz renkle tekrar boyayabilirsiniz. Sünger ile şişeyi iki kat boyayıp alttaki astarın kapanmasını sağlayın.
* Şimdi şişemizi tekrar kurumaya bırakın.
* Kuruduktan sonra şimdi süsleme kısmına geldi. Şişeyi kendi zevkinize göre süsleyebilirsiniz. Size dekupaj kullanarak nasıl süsleme yapılacağını anlatmaya devam ediyoruz.
* Kendi göz zevkinize göre istediğiniz desende dekupaj kağıdını şişede istediğiniz yere tutkal yardımı ile yapıştırın.
* Şimdi dekupajın üzerine bir kat tutkal sürmelisiniz.
* Bu işlemleri sırasıyla yapmaya özen gösterin. Şimdide toplu iğneyi boyaya batırıp şişeye puantiyeler yapın.
* Bu yapmış olduğumuz tüm işlermlerden sonra soda şişesini su bazlı vernik ile uygulayın. Verniğin amacı boyanızı korumaktır.
* Soda şişesinden yaptığınız vazonuz hayırlı olsun.

Süsleme esnasında istediğiniz renkte boya yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin özgür iradenize ve tercihinize hatta hayal gücünüze bağlıdır. Nasıl yaparsanız yapın eminimki ortaya çok güzel vazolar çıkacaktır. Sizde farklı tekniklerle boyama yapıp harika sonuçlar elde edebilirsiniz.
Şimdi sizlere aşağıda soda şişesinden yapılan vazoları göstermek istiyorum. Buradaki örnekleri inceleyerek aklınıza hoş fikirler gelebilir.